حداکثر طول کابل چقدر است؟

2

برخی از کابل‌ها را می‌توانید تا 20 متر و برخی دیگر را حداکثر تا 5 متر داشته باشید. در این مقاله به بررسی حداکثر طول کابل و محدودیت متراژ کابل‌های مختلف خواهیم پرداخت.

حداکثر طول کابل

مفهوم سینمای خانواده یا یک اتاق سرگرمی اختصاصی تا سی سال پیش ناشناخته بود. در آن زمان، اتاق نشیمن نیازی به تهیه تلویزیون 85 اینچ و صدای فراگیر 5.1 نداشت، بنابراین کابل‌های کوتاه استانداردی را جا انداختند که تا به امروز ادامه دارد.

اما امروزه، ما بخش عمده‌ای از اوقات بیداری‌مان را نزدیک نمایشگرهای الکترونیکی صرف می‌کنیم و نیاز به دریافت سیگنال‌های AV از منبع به نمایشگر در فواصل طولانی‌تر مهم‌تر از همیشه است؛ هم در خانه و هم خارج آن. اما همه کابل‌ها هماهنگ با این موضوع نیستند.

در ادامه محدودیت‌های فعلی رایج‌ترین فرمت‌های آنالوگ و دیجیتال و حداکثر طول کابل آن‌ها را بیان خواهیم کرد.

حداکثر طول کابل HDMI

HDMI چنان محبوب است که محدودیت طول قدیمی آن، با انواع نوآوری‌های جدید که در قیمت‌های مختلف عرضه شده‌اند، دیگر مسئله چندان مهمی نیست. در اینجا به هر کدام از گزینه‌های موجود برای رفع محدودیت طول کابل HDMI خواهیم پرداخت.

HDMI اصلی: شامل کابل‌هایی که مطابق استاندارد HDMI هستند و هیچ چیز اضافی داخل خود ندارند. این کابل‌ها به 19 رشته مسی با کیفیت بالا نیاز دارند، به علاوه انواع محافظ و شیلد با درجات مختلف با توجه به قیمت کابل. بیشتر کابل‌ها گران قیمت هماهنگی لازم را با رزولیشن‌های بالا روی متراژ طولانی‌تر داشته و هم‌چنین با اسپلیتر HDMI و سوئیچ HDMI بهتر کار می‌کنند. کابل‌های HDMI پایه و سطح قیمتی معمول برای فاصله‌های کوتاه و اتصال مستقیم بین منبع و صفحه نمایش بهترین هستند. این کابل‌ها به تنهایی می‌توانند تا متراژ 20 متر را داشته باشند.

HDMI تقویتی: کابل‌های HDMI که سیستم تقویتی یکپارچه داخل ساختار خود دارند از قدرت 5v سیگنال HDMI که برای انتقال دیتا استفاده می‌شود، استفاده می‌کنند، بدون اینکه به کارکرد اصلی آن مشکلی وارد شود. این تقویت معمولا برای کابل‌های بلندتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما می‌تواند برای ساخت یک کابل کوتاه نازک‌تر و با انعطاف زیاد هم استفاده شود. کابل‌های HDMI با چیپ تقویت کننده داخلی، گران‌تر از همتایان پایه خود هستند و حداکثر طول کابل آن‌ها می‌تواند تا 40 متر هم برسد.

 • دو کابل 20 متری HDMI با تقویت کننده داخلی را هم می‌توان به وسیله یک برل HDMI با کیفیت به هم وصل کرد و متراژ 40 متری را به دست آورد.

HDMI روی شبکه: استفاده از کابل‌ شبکه Cat5 یا Cat6 برای افزایش منبع AV مفهوم جدیدی نیست و می‌توان از این تکنولوژی برای افزایش طول کابل HDMI پایدار استفاده کرد – گاهی اوقات حتی با استفاده شبکه کابل کشی موجود. به خاطر محدودیت‌های پهنای باند، اکثر این دستگاه‌های مبدل فقط 1080p را پشتیبانی می‌کنند، اما برخی 3D را نیز می‌توانند منتقل کنند. پیکربندی پیچیده‌تر از کابل‌های معمول است و در برخی محیط‌ها تداخل می‌تواند یک مشکل بزرگ باشد، اما با یک HDMI Extender روی بستر شبکه می‌توان 50 تا 100 متر کابل را افزایش داد.

HDMI فیبر اپتیک: کیت‌های فیبر اپتیک برای HDMI بیشترین قیمت را بین همه دارند، اما در فاصله‌های بسیار زیاد مسلما نسبت به کابل‌های پایه مسی برتری و ارجحیت دارند و در یک سری متراژ نیز کلا نسبت به آن‌ها بی‌رقیب هستند. یک مزیت دیگر این نوع کابل انعطاف پذیری آن است. هسته نوری (اپتیکال) بسیار کوچکتر از HDMI تقویتی است، اما همان فاصله و بیشتر را می‌تواند برود. در حال حاضر فیبر اپتیک HDMI در متراژ مختلف از 50 تا 305 متر در بازار موجود است.

HDMI روی وایرلس: تکنولوژی وایرلس مدل‌های مختلفی دارد، اما یک چیز آن‌ها مشترک است و این است که به طور کلی به فاصله‌ی زیاد کابل‌ها نمی‌رسند. خط دید 10 تا 15 متر است و با وجود دیوارها به 5 تا 8 می‌رسد. هم‌چنین وایرلس نیز دارای محدودیت پهنای باند تا 1080p است و فقط مدل‌های رده بالا آن از 3D پشتیبانی می‌کنند.

خرید کابل HDMI

حداکثر طول کابل DVI

DVI دارای سه مدل اصلی است، اما دو مدل که بیشتر با آن‌ها سر و کار داریم DVI-D Single Link و DVI-D Dual Link است. تفاوت Single-Link اساسا همان بخش ویدئو سیگنال HDMI است، و رزولیشن تا 1080p را پشتیبانی کرده و به راحتی تا 15 متر قابل استفاده است. با به کار بردن انواع تبدیل HDMI می‌توان از افزایش دهنده و تقویت کننده برای رفتن بیشتر نیز استفاده کرد. در رزولیشن‌های تا 2560×1600 حداکثر طول کابل DVI دارای محدودیت 10 متری است.

حداکثر طول کابل Display Port

از آنجا که DisplayPort در زمان معرفی و شروع به کار، در شرایط پهنای باند و ظرفیت رزولیشن از زمان خود جلوتر بود، محدودیت‌های سختی در مورد طول کابل وضع شد. حداکثر طول کابل DisplayPort تایید شده، 5 متر تعیین شده است.

استفاده از اتصال برای پیوستن دو کابل DisplayPort گواهی شده  به یکدیگر برای داشتن طول بیشتر از 5 متر منجر به از دست دادن سیگنال خواهد شد. جدیدا مبدل‌هایی در بازار عرضه شده است که می‌توان DisplayPort را تا فاصله‌های بسیار بیشتر نیز افزایش داد.

حداکثر طول کابل VGA

مانند Dual-Link DVI که در بالا ذکر شد، VGA رزولیشین‌های بسیاری را در اختیار قرار می‌دهد که هر کدام نیاز به مقدار متفاوتی از پهنای باند دارند. هر چه کابل بلندتر باشد، پهنای باند در دسترس کاهش یافته و بالاترین پتانسیل رزولیشین صفحه نمایش نیز کم می‌شود. یک کابل VGA کوتاه از عهده 1920×1080 بدون مشکل برمی‌آید. یک کابل VGA بلند ممکن است رزولیشین 1024×768 را فراهم کند.

VGA اصلی: برای یک کابل، همیشه مهم است که قبل از استفاده کابل VGA بیش از 5 یا 10 متر به نیازهای خود و محیط مورد نصب توجه داشته باشید. اما اگر رزولیشین مسئله‌ای نیست، به راحتی می‌توان از کابل‌های بلند 40 و 50 متری استفاده کرد.

VGA روی شبکه: برای غلبه بر این محدودیت‌ها، می‌توان از کیت افزایش VGA روی Cat5/6 استفاده کرد. با یک جفت دستگاه فرستنده و گیرنده، پهنای باند به طور قابل توجهی تقویت می‌شود. این امر اجازه می‌دهد تا سیگنال VGA را تا 300 متر داشته باشیم. البته ممکن است در برخی مدل‌ها و متراژهای مختلف (با توجه به کیفیت کابل) با کاهش رزولیشین نیز مواجه شویم.

حداکثر طول کابل USB

استاندارد SuperSpeed USB مجموعه قوانین مختص خود را برای حداکثر طول کابل دارد، بنابراین به هر استاندارد USB به طور جداگانه پرداخته‌ایم. به خاطر طول عمر بیشتر، USB 2.0 دارای راه‌حل‌های بیشتری در بازار نسبت به USB 3.0 است، اما با برخی هشدارهای مهم همراه است.

USB 3.0: پین‌های اضافی، سرعت بالاتر، پهنای باند بیشتر. توانایی USB 3.0 برای رسیدن به این افتخارات بیشتر از همه به کابل بستگی دارد. در عین حال حداکثر طول کابل USB 3.0 در استانداردهای مشخص نشده است. اما چیزی که در مورد این کابل تست شده، در صورتی که کیفیت کابل خوب باشد تا 3 متر می‌توان از کابل USB3 استفاده کرد و برای متراژ بیشتر تا 10 متر از کابل‌های Active آن باید استفاده کرد.

USB 2.0 اصلی: این مدل که در همه جا بوده و هنوز هم کاربرد دارد، از فلش مموری تا دوربین دیجیتال و پرینتر. هنوز نمی‌توانید از USB 2.0 خلاص شوید! زیرا در همه جای زندگی ما وجود دارد. USB 2.0 در زمان خود تحولی بزرگ در شرایط سرعت و پهنای باند حساب می‌شد. کابل USB 2.0 معمول دارای محدودیت 5 متر برای پاس کردن گواهی استاندارد است. ممکن است برای دستگاه‌هایی نظیر پرینتر که دارای منبع برق جدا هستند، هنوز هم بتوان با کابل افزایشی فاصله‌ی بیشتری را نیز به دست آورد.

USB 2.0 تقویتی: کابل‌های Active با داشتن یک (یا چند) چیپ تقویتی در بین مسیر کابل، با استفاده از قدرت 5v سیگنال USB می‌توانند طول کابل USB 2.0 را تا 20 متر افزایش داده و به درستی نیز کار می‌کنند. در صورتی که کیفیت کابل اکتیو مورد استفاده بالا باشد، می‌توان دو کابل 20 متری USB را به یکدیگر وصل کرده و به متراژ 40 متر نیز دست یافت، در این فاصله ممکن است وسایلی که انرژی مورد نیاز خود را نیز از طریق USB تامین می‌کنند به درستی کار نکنند، اما مسلما وسایلی نظیر پرینتر که دارای منبع برق جداگانه هستند به خوبی کار خواهند کرد.

USB 2.0 روی شبکه: همانند اصولی که برای HDMI روی LAN در بالا گفتیم، USB 2.0 هم می‌تواند تا حد زیادی با استفاده از کابل Cat5 یاCat6 افزایش یابد. با استفاده از این روش احتمالا محدودیت‌هایی که برای دستگاه‌های با تامین انرژی از طریق USB روی چیپ تقویتی در حالت قبل ذکر شد را نیز تجربه خواهید کرد. اما با یک اتصال و کیت خوب افزایش دهنده USB روی کابل شبکه می‌توانید سیگنال USB را تا 100 متر افزایش دهید.

اتصال زنجیری هاب USB : این امکان وجود دارد که چند هاب USB آداپتور دار را زنجیره‌ای به هم وصل کنیم تا برد USB 2.0/USB 3.0 را افزایش دهیم. تا زمانی که هر هاب انرژی خود را از یک منبع خارجی ( غیر USB) بگیرد، از نظر تئوری امکان افزایش طول بیش از محدودیت ذکر شده در بالا وجود دارد. با توجه به اینکه این مورد توسط ما تست نشده، نمی‌دانیم که محدودیت تعداد نهایی هاب‌ها چقدر است.

حداکثر طول کابل صدا اپتیکال TOSLINK/SPDIF

Toslink (نوری SPDIF) متکی بر پالس نور کار می‌کند و به خودی خود دچار از دست دادن سیگنال به دلیل تداخل الکترومغناطیسی یا RF نمی‌شود. هم‌چنین کابل اپتیکال صدا به وسیله مقاومت الکتریکی نیز تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد، اما دو جنبه مهم در محدودیت طول کابل اپتیکال نقش بازی می‌کنند: وضوح هسته نوری داخل کابل و قدرت منبع نوری داخل سخت افزار.

کابل‌های Toslink در نظر گرفته شده برای سطح مصرف کننده شامل فیبرهای نوری پلاستیکی هستند که آن‌ها را قوی، انعطاف پذیر و بسیار خوب برای استفاده تا فاصله 15 متر می‌کند. (به شرطی که خروجی دستگاه منبع به اندازه کافی قدرتمند باشد)

ممکن است به دنبال کابل‌های Toslink با هسته فیبر شیشه‌ای باشید. این کابل‌ها به طور بالقوه می‌توانند فاصله بیشتری را طی کنند، بسیار بیشتر از فیبر نوری پلاستیکی، اما نازکی (شکنندگی) و قیمت بسیار زیاد، آن‌ها را برای اکثر خانه‌ها بلااستفاده (و غیر ضروری) کرده است. اگر یک کابل 15 متری TOSLINK را پیدا کردید که کار نمی‌کرد، به احتمال زیاد دستگاه منبع ضعیف است تا اینکه کابل خراب باشد.

حداکثر طول کابل آنالوگ RCA/AV

فرمت‌های آنالوگ با هیچ قیاسی بررسی نمی‌شوند که آیا دستگاه نمایشگر دیتای خرابی دریافت نمی‌کند. در این تکنولوژی ساده از دست دادن سیگنال روی مسیر طولانی تقریبا امری طبیعی است! به عبارت ساده‌تر، با آنالوگ که به فاصله دورتری می‌روید، بدتر به نظر می‌رسد. مطمئنا، شما می‌توانید یک کابل AV (یا کامپوننت) ویدئو 50 متری را استفاده کنید (اگر بتوانید پیدا کنید)، اما کیفیت تصویر در پایان وحشتناک خواهد بود. در آنالوگ کیفیت کابل، مهم‌ترین مسئله است.

CVBS و YPbPr ویدئو: حداکثر طول کابل در این مدل که یافتیم 20 متر بود و در متراژ مختلف گزینه‌های مختلفی از ارزان‌ترین تا گران‌ترین نمونه‌ها وجود دارد. اگر یک سیگنال شفاف روی فاصله طولانی می‌خواهید، مدل‌های بسیار کم و انگشت شماری را در بازار شاید بیابید.

صدا 2RCA: صدای آنالوگ می‌تواند بخشنده‌تر از همتای ویدئوی خود باشد، اما کیفیت کابل هنوز تاثیر عمیقی روی متراژ طولانی‌تر کابل دارد. با 2RCA شما به راحتی می‌توانید تا 30 متر بروید.

صدا Mini Jack: حداکثر طول کابل صدا 3.5mm که در بازار با کیفیت خوب یافتیم 10 متر بود. البته توجه داشته باشید که کابل‌های 3.5mm معمولا برای هدفون شخصی استفاده می‌شود که در آن هر مشکل صدا و کیفیت پایینی بسیار واضح و آشکار است. در صورت نیاز به کانکتور 6.5mm می‌توان از مبدل آن روی کابل 3.5mm استفاده کرد و روی فاصله 10 متری به همان خوبی کار می‌کند.

حداکثر طول سیم اسپیکر

سیم اسپیکر لخت (نوعی که فقط رشته‌های مسی در یک پوشش PVC پیچیده شده) یک مورد خاص در میان همه‌ی استاندارهای کابل است که تا اینجا بررسی کردیم. از آنجایی که آمپلی فایرها و گیرنده‌های سینمای خانواده می‌توانند دارای درجه قدرت‌های مختلف (وات و اهم) باشند، خود کابل توانایی انتقال طیف وسیعی از سطوح قدرت را بدون گرم شدن بیش از حد و آتش گرفتن دارد. انتقال هزاران وات آمپلی فایر اسپیکرهای بزرگ از طریق سیم نازک، سریع‌تر از اینکه به شما صدای خوبی بدهد، شما را به تماس با آتش نشانی وا خواهد داشت!

سیم 16AWG انتخاب خوبی است، زیرا ضخامت آن به اندازه‌ای است که به راحتی در گیره‌های فنری سینمای خانواده و سیستم‌های صوتی جا می‌خورد. سیم 12AWG اندازه‌ای بیش از دو برابر دارد و نیاز هر سیستمی را که بخواهید در خانه استفاده کنید برآورده می‌کند. اگر به دنبال یک سیستم صوتی که نیاز به کابل قوی دارد هستید، ممکن است قبل از اینکه بخواهید پاهای خود را دراز کرده و از موسیقی لذت ببرید، پلیس زنگ خانه را به خاطر آلودگی صوتی سیستم شما بزند!

در قوانین محدودیت‌ها و حداکثر طول کابل و سیم اسپیکر، جدول زیر را برای راحتی شما آماده کرده‌ایم. به خاطر داشته باشید که اکثر اسپیکرهای سینمای خانواده 8 اهم هستند، بنابراین همیشه زمان خرید قطعات به صورت جداگانه، از مطابقت آمپلی فایر با اسپیکرهای خود اطمینان حاصل کنید. این مسئله حیاتی است، اگر نمی‌خواهید به اسپیکرهای خود ضربه بزنید.

حداکثر طول کابل اسپیکر

خلاصه

در پایان لازم به ذکر است که این مطلب مسلما یک راهنمای قطعی نیست و ممکن است برای هر سری از کابل‌ها، تجهیزات جدیدتر با برد بیشتر ارائه شود یا حتی در بعد صنعتی و تجاری تجهیزاتی با رنج برد بیشتر نیز وجود داشته باشد، اما این مطلب می‌تواند به نوعی یک راهنمای کلی ساده برای دانستن حداکثر طول کابل در انواع مختلف محسوب شود. اگر در استفاده کابلی شک دارید، همیشه از کوتاه‌ترین طول کابلی که می‌توانید، استفاده کنید و برای کابل‌های نظیر HDMI و DisplayPort، قبل از خرید مطمئن شوید که گواهی مربوطه را داشته باشند. در پایان انواع حداکثر طول کابل را در یک جدول برای شما ارائه می‌کنیم.

جدول حداکثر طول کابل

منبع

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
 1. پوریا ص می گوید

  باسلام
  لطفا در مورد دستگاه گیرنده و فرستنده برای تبدیل پورت vga و ارسال توسط کابل شبکه برای فاصله ی طولای مطلب بزارید یا دستگاه قابل تهیه تو ایران و معرفی کنید
  باتشکر

 2. آریو می گوید

  مختصر و بسیار مفید.
  سپاس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.