ساخت Hotspot و اشتراک اینترنت کامپیوتر با موبایل

5

hotspot ویندوز کامپیوتر

افرادی از طریق کابل به اینترنت متصل هستند، اما می‌خواهند کامپیوتر و دستگاه‌های دیگرشان اتصال اینترنت را به صورت وایرلس داشته باشند. آیا چنین کاری ممکن است؟ آیا می‌توان با ویندوز کامپیوتر چیزی شبیه یک روتر وای فای ساخت؟

در پاسخ به سوال فوق باید بگوییم: “بله!”. مولفه‌ی کلیدی در این فرآیند این است که مطمئن شوید ویندوز کامپیوتر شما دارای کارت شبکه وایرلس است. اگر به درستی نصب شده باشد، می‌توانید با ویندوز کامپیوتر خود یک هات اسپات وای فای (WiFi Hotspot) ساخته و اتصال اینترنت خود را به اشتراک بگذارید.

چگونه می‌توان اینترنت کامپیوتر را روی وایرلس به اشتراک گذاشت؟

اکثر کارت‌های وای فای کامپیوتر می‌توانند برای به اشتراک گذاشتن اتصال اینترنت کابلی به صورت بی‌سیم، مورد استفاده قرار گیرند. در نظر داشته باشید، برای استفاده از این قابلیت نرم افزار یا پیکربندی خاصی نیاز است. اساسا، نرم افزار یا پیکربندی نقش یک “روتر مجازی – virtual router” را بازی می‌کند تا کامپیوتر قادر به اشتراک اینترنت شود. در اینجا به چند روش مختلف اشاره خواهیم کرد، که می‌توانید آن‌ها را روی ویندوز انجام دهید. هم‌چنین نکات مثبت و منفی هر روش را نیز برخواهیم شمرد.

هات اسپات ویندوز کامپیوتر

کانکشن وایرلس Ad-Hoc با منوی ویندوز

Ad-Hoc یک عبارت لاتین به معنای “برای این – for this” است. معنی و مفهوم آن توصیف چیزی است که فقط برای این هدف خاص تنظیم شده است و می‌توان از آن به عنوان یک شبکه بی‌سیم موقت نام برد. دو راه برای راه اندازی شبکه وایرلس Ad-Hoc وجود دارد؛ یکی از طریق منوهای گرافیکی و دیگری از طریق رابط خط فرمان. ابتدا به بررسی روش منوی گرافیکی می‌پردازیم.

روی Start Menu و سپس Control Panel و در ادامه Network and Sharing Center کلیک کنید. پنجره زیر را مشاهده خواهید کرد.

ساخت هات اسپات ویندوز

حالا روی Set up a new connection or network کلیک کنید. وقتی پنجره جدید باز شد، اسکرول را به پایین بکشید تا گزینه Set up a wireless ad hoc (computer-to-computer) network را مشاهده کنید. روی آن یک بار کلیک کرده و بعد دکمه Next را بزنید.

ساخت hotspot ویندوز

در ادامه پنجره‌ای را مشاهده خواهید کرد که توضیح می‌دهد شبکه وایرلس Ad-Hoc چیست و مواردی را در مورد آن بیان می‌کند. مهم‌ترین چیزی که باید توجه داشته باشید، این است که هر دستگاهی که از شبکه بی‌سیم Ad-Hoc استفاده می‌کند، باید در فاصله 9 متری از یکدیگر، در هر جهت، قرار داشته باشند. محدوده حداکثری برد وایرلس و چیزهایی که می‌توانند امواج بی‌سیم را تحت تاثیر قرار دهند، در نظر داشته باشید. شاید به دلیل تداخل‌های احتمالی نصف بردی که انتظار دارید در اختیار داشته باشید. البته برای افزایش برد وایرلس می‌توان از روش‌هایی استفاده کرد که در مطلبی قبلا به آن پرداخته‌ایم.

دومین چیز مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، این است که اگر یک کانکشن وایرلس Ad-Hoc بسازید، هر کانکشن وایرلس دیگری که روی دستگاه داشته باشید، حذف خواهد شد. بنابراین، اگر فکر می‌کنید می‌توانید به صورت بی‌سیم به یک شبکه متصل شده و آن شبکه را با دیگران با وایرلس به اشتراک بگذارید، باید بگوییم که نمی‌توانید و یکی را باید انتخاب کنید. روی Next کلیک کنید تا به پنجره بعدی بروید.

این پنجره جایی است که نام شبکه خود و نوع امنیت آن را تنظیم و مشخص می‌کنید. توصیه می‌شود برای نوع سیستم امنیتی Security type از گزینه WPA2-Personal استفاده کنید. این سیستم بهترین امنیتی که می‌توانید با کانکشن ad-hoc داشته باشید، به شما می‌دهد. از رمزی استفاده کنید که برای‌تان مهم نیست آن را به دیگران بدهید. پسوردی که برای چیزهای دیگر نظیر فیس بوک یا اینترنت بانک استفاده می‌کنید را به کار نبرید. اگر این کار را کنید، به زودی پشیمان خواهید شد. اگر در آینده قصد راه اندازی مجدد یک شبکه بی‌سیم ad-hoc (موقت) دارید، می‌توانید گزینه Save this network را تیک زده روی دکمه Next کلیک کنید.

نام وایرلس و رمز

تبریک! شما یک شبکه وایرلس ad-hoc را به درستی ساختید! حالا می‌توانید آن را با هر کدام از دوستان و خانواده که دوست دارید به اشتراک بگذارید.

در این نوع اتصال مشکلات زیادی وجود ندارد، اما یک راه حل کلی نیست. افراد با ویندوز 7 یا قبل از آن که تلاش می‌کنند به دستگاه‌های غیر ویندوز متصل شوند، دچار برخی مشکلات برای پیدا کردن چگونگی پیکربندی دستگاه‌های غیر ویندوزی برای اتصال به آن شده‌اند.

گاهی اوقات مسئله این است که دستگاه با نوع سیستم امنیتی و رمزنگاری که برای استفاده شبکه وایرلس ad-hoc شما تنظیم شده است، سازگار نیست. گاهی این مسئله مربوط به فایروال روی کامپیوتر میزبان است که از متصل شدن دستگاه‌ها جلوگیری می‌کند. می‌توانید با اختصاص دادن یک آدرس IP استاتیک به دستگاه‌هایی که به شبکه متصل می‌شوند، این مشکل را حل کنید. گاهی ممکن است دلیل درستی هم برای کار نکردن سیستم وجود نداشته باشد. با توجه به بررسی‌های انجام شده، به نظر می‌رسد که ویندوز 8 و جدیدتر از آن مسائل نظیر آنچه ذکر شد را کمتر دارد.

حکم نهایی این روش

نکته مثبت این روش راه اندازی، تنظیم و غیرفعال سازی ساده و سریع است. این روش برای دستگاه‌هایی که می‌دانید کار خواهند کرد، مناسب‌ترین راه برای اجازه اتصال کوتاه و موقت است.

کانکشن بی‌سیم Ad-Hoc با Command Line یا Batch File

شما هم‌چنین می‌توانید یک شبکه وایرلس ad-hoc را با استفاده از خط فرمان (Command Line) ساخته و غیرفعال کنید. زمانی که شما می‌توانید کاری را از طریق خط فرمان در ویندوز به انجام رسانید، می‌توانید همان کار را با نوشتن یک batch file نیز انجام دهید. این امر به ویژه برای کارهایی که شما بارها و بارها انجام می‌دهید، مفید است.

برای انجام این کار از طریق خط فرمان، نیاز به باز کردن Command Prompt دارید. سریع‌ترین راه برای اجرای آن این است که روی Start Menu کلیک کرده و cmd را در فیلد Search programs and files تایپ کنید. زمانی که برنامه Command Prompt پیدا شد، روی آن راست کلیک کرده و Run as Administrator را انتخاب کنید.

اول، شما باید مقداردهی اولیه حالت شبکه میزبان را انجام دهید. با این دستور: netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=YourSSID key=YourPassword keyusage=persistent باید در قسمت YourSSID نامی را که برای شبکه می‌خواهید قرار دهید و قسمت YourPassword هم رمزی را که می‌خواهید روی شبکه بگذارید.

دوم، باید شبکه را روشن کنید. با دستور: netsh wlan start hostednetwork

دستور شبکه بی سیم ad-hoc

سوم، زمانی که می‌خواهید شبکه را ببندید، از این دستور استفاده کنید: netsh wlan stop hostednetwork

خیلی ساده است. اگر می‌خواهید برای این کار یک فایل batch بسازید، Notepad را باز کرده و کد زیر را داخل آن کپی کنید. مجدد، نام شبکه را در YourSSID و رمز شبکه مورد نظرتان را در YourPassword جایگزین کنید.

@echo off
CLS
:MENU
ECHO.
ECHO…………………………………………
ECHO.
ECHO Press 1, 2, or 3 to select your task, or 4 to Exit.
ECHO…………………………………………
ECHO.
ECHO 1 – Set Wifi Sharing Attributes
ECHO 2 – Start WiFi Sharing
ECHO 3 – Stop WiFi Sharing
ECHO 4 – Exit
ECHO.
SET /P M=Type 1, 2, 3, or 4, then press ENTER:
IF %M%==1 GOTO SET
IF %M%==2 GOTO START
IF %M%==3 GOTO STOP
IF %M%==4 GOTO EOF
:SET
netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=YourSSID key=YourPassword keyusage=persistent
GOTO MENU
:START
netsh wlan start hostednetwork
GOTO MENU
:STOP
netsh wlan stop hostednetwork
GOTO MENU

فایل را روی دسکتاپ با نام AdHocNetwork.bat ذخیره کنید. مطمئن شوید که فایل پسوند .txt نداشته باشد. حالا، هر وقت که می‌خواهید یک شبکه ad-hoc بسازید، تمام کاری که باید انجام دهید این است که batch file را که ساخته‌اید اجرا کنید (Run as Administrator) و پنجره باز شده را که شبیه شکل زیر است دنبال کنید.

فایل ساخت شبکه ad-hoc

حکم نهایی این روش

همان نکات مثبت و منفی که برای ساخت شبکه ad-hoc به وسیله منوی گرافیکی ویندوز ذکر کردیم، در این روش هم صدق می‌کند. این روش برای راه اندازی یک اتصال کوتاه و موقت دستگاه‌ها بسیار عالی است؛ راه اندازی سریع‌تر و خودکار.

روش نرم افزاری

نرم افزارهای زیادی برای تبدیل کامپیوتر به یک روتر مجازی WiFi وجود دارد و کار شما را می‌توانند برای ایجاد یک شبکه وایرلس ad-hoc روی کامپیوتر ساده و آسان سازند. نرم افزارهای Virtual WiFi Router (رایگان)، VirtualRouter (رایگان)، WiFi Hotspot Creator (رایگان)، Thinix (قیمت 13 دلار) و Connectify Hot Spot PRO (قیمت 40 دلار) فقط تعدادی از نرم افزارهای موجود برای این کار هستند. Connectify HotSpot Pro را می‌توان بهترین نرم افزار ایجاد روتر مجازی دانست، که به همین منظور در مورد آن توضیحات بیشتری ارائه می‌کنیم.

Connectify Hot Spot PRO

با تجربه‌ای که داشتیم، Connectify بهترین اپلیکیشن برای استفاده این کار است. از مشخصات اصلی آن می‌توان به راه اندازی بسیار ساده، اجرای بی‌نقص و بدون مشکل برای اتصال هر دستگاهی در محدوده برد سیستم میزبان اشاره کرد. ما انواع گوشی و تبلت اندروید، آیفون و آی‌پد، گوشی‌های بلک بری و البته کامپیوترهای ویندوز را با آن وصل کردیم. هم‌چنین پنج دستگاه را صورت همزمان به آن وصل کردیم که به صورت فوق العاده‌ای، بدون مشاهده هیچ کندی قابل ملاحظه‌ای روی کامپیوتر و دیگر دستگاه‌ها، کار می‌کرد.

درست است که Connectify به نسبت هزینه بالاتری دارد، اما با توجه به سادگی و امکاناتی که در اختیار شما قرار می‌دهد، می‌توان گفت ارزش دارد. هم‌چنین این نرم افزار در به اشتراک گذاری فایل‌ها بین دستگاه‌های متصل شده و دسترسی به Local Area Network کمک می‌کند. شاید بهتر بود مایکروسافت چنین نرم افزاری را به صورت پیش فرض روی ویندوز داشت!

عکس سمت چپ سادگی پیکربندی نرم افزار و عکس سمت راست ردیابی دستگاه‌های متصل شده و دستگاه‌هایی که قبلا وصل شده‌اند را نشان می‌دهد.

نرم افزار هات اسپات connectify

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چه نیازی به استفاده از چنین نرم افزارهایی وجود دارد در حالی که روتر وایرلس داریم؟ این سوال درست است، به ویژه اینکه امروزه در اکثر خانه‌ها روتر و مودم وایرلس پیدا می‌شود. با این حال، اگر نیاز به راه اندازی یک روتر WiFi در مکان‌های مختلف یا در سفر کاری خود داشتید، آنگاه داشتن یک نرم افزار بسیار ساده‌تر از این است که لقمه را دور دهان خود بچرخانید!

حکم نهایی این روش

نرم افزار Connectify برای بسیاری از افرادی که به فروش خدمات و کالا مشغول هستند، مربیان شرکت، اساتید و … ایده‌آل و مفید است. (البته این نرم افزار یک نسخه رایگان نیز دارد که امکانات پایه‌ای و کمی دارد)

جمع بندی

حالا شما می‌دانید که چگونه می‌توانید کامپیوتر یا لپ تاپ خود را به یک روتر مجازی WiFi تبدیل کرده و یک شبکه هات اسپات (Hotspot) بسازید. با توجه به نیاز خود یکی را انتخاب و تست کرده و در مورد آن اطلاعات بیشتری کسب کنید.

روتر مجازی وای فای امکان انجام چه چیزهای دیگری را به شما می‌دهد؟ قطعا کاربردهای دیگری به غیر از به اشتراک گذاشتن اینترنت نیز دارد که در این مطلب به آن‌ها اشاره‌ای نشده است. اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید آن را با ما به اشتراک بگذارید.

تا به حال یک شبکه مجازی WiFi را راه اندازی کرده‌اید؟ چگونه این کار را انجام داده‌اید؟ در هنگام اجرا با چه مشکلاتی برخورد داشته‌اید؟ آیا راه دیگری نیز وجود دارد که بخواهید آن را توصیه کنید؟ تجربیات خود را در قسمت نظرات با دیگران به اشتراک بگذارید.

[icon type=”vector” icon=”fa-icon-shopping-cart” align=”right” size=”24″ icon_color=”#8224e3″ hover_animation=”border_increase” ] خرید کارت شبکه وایرلس

منبع

ممکن است شما دوست داشته باشید
۵ نظرات
 1. کیمیا می گوید

  سلام
  من این کار را انجام دادم اما گوشی من نتوانست شبکه ای را که با لپتاپ ایجاد کرده بودم برای اشتراک، پیدا کند!
  در نهایت وصل نشدم!

 2. sh می گوید

  ایا این راهنمایی که لطف کردید روی ویندوز ایکس پی Sp3 یا sp2 جواب می ده

  1. وب نویس می گوید

   باید جواب بده مشکلی نداره

 3. مرتضی می گوید

  سلام
  اقا این مدلی که شما گفتین یعنی نمیشه ابتدا بصورت وایرلس اینترنت برا کامپیوتر گرفت و سپس همون اینترنت رو به اینصورتی که گفتین بین بقیه شیر کرد درسته؟
  اگر نمیشه ایا میشه اینترنت رو از شبکه LAN با کابل به کامپیوتر داد و سپس کامپیوتر رو برای بقیه شیر کرد؟
  و در نهایت ایا کارت شبکه ای میشناسید که چند کیلومتر سیگنال بده و بتونیم در فاصله چند کیلومتری ازش استفاده کرد؟ من شنیدم این کارت های شبکه آلفا چنین قدرتی دارند.
  اگر نمیشه چه راهکار کم خرجی برا اینکار وجود داره؟
  ممنون

  1. وب نویس می گوید

   برای این کاری که فرمودین در هر صورت به حداقل دو کارت شبکه نیاز هست. میشه با کابل اینترنت گرفت و بعد با هات اسپات به اشتراک گذاشت.
   در مورد برد بیشتر برای چند کیلومتر با تجهیزات معمول برای لپ تاپ یا موبایل خیر امکان پذیر نیست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جواب معادله را وارد کنید (عدد انگلیسی) *-- بارگیری کد امنیتی --