اپیلاتور چیست و چگونه کار می‌کند

0

حتما با دستگاه اپیلاتور آشنا هستید اما ممکن است هرگز آن را روی خود امتحان نکرده باشید. در اینجا به معرفی کلی اپیلاتور و نحوه کار و استفاده اپی لیدی اشاره‌ای خواهیم داشت.

اپیلاتور فیلیپس

اپیلاتور چه کاری انجام می‌دهد؟

اپیلاتور یک دستگاه الکتریکی است که برای حذف موقت مو در سطح فولیکول استفاده می‌شود. اپی لیدی در واقع، یک دستگاه موکن برقی است که برای حذف موهای زائد پا، زیربغل، دست‌ها، ناحیه بکینی یا حتی صورت استفاده می‌شود. اپیلاتور به همان شیوه موم انداختن یا موچین کار می‌کند، یعنی کندن مو از ریشه. برخلاف این روش‌ها، دستگاه اپیلاتور از دیسک‌های چرخنده یا فنری برای گرفتن موی سطح پوست استفاده می‌کند که با حرکت چرخشی قطعات متحرک رو به جلو، موها را مستقیما از ریشه کنده و پوستی صاف را به جا می‌گذارد.

اپیلاتور یک راه حل سریع برای کار زمان‌بر حذف مو زائد ارائه می‌دهد. دستگاه‌های اپی لیدی کارآمد در بازار وجود دارد و بسیاری از آن‌ها کاملا به صرفه و ارزان هستند. برخی بی‌سیم بوده و از باطری استفاده می‌کنند، بقیه دارای باطری قابل شارژ هستند، در حالی که تعدادی از اپیلاتورها مستقیم به برق وصل می‌شوند.

در حالی که استفاده از این روش الکتریکی، اپیلاسیون سریع‌تری را نسبت به دیگر روش‌های معمول فراهم می‌کند، اما عموما دارای درد بیشتری است. با این حال، در دسترس بودن و استفاده راحت از اپیلاتور، به این روش برای حذف موهای زائد بدن برتری و ارجحیت می‌بخشد.

انواع اپیلاتور

دستگاه‌های اپیلاتور از انواع قدیمی که با باطری قلمی و فنری بود به مدل‌های جدید بی‌سیم با باطری شارژی ارتقا یافتند. در اینجا به سه نوع اصلی بر اساس قطعات و مکانیسم عملکردی دستگاه اشاره می‌کنیم.

اپی لیدی

نوع فنری (Spring)

اپیلاتور فنری اولین دستگاهی است که عرضه شد. این نوع در سال 1986 توسعه یافت و در بازار تحت نام Epilady (اپیلیدی) عرضه شد. طراحی این مدل بسیار ساده و شامل یک فنر حلقه‌ای بود که در یک خط منحنی خم شده است. فنر در مسیری خم شده بود که یک قسمت از فنر به هم فشرده و نزدیک بود، در حالی که قسمت دیگر از هم جدا بود. به علاوه اپیلاتور فنری دارای یک مکانیسم چرخشی بود، به این معنی که چرخش خم فنر روی یک طرف و سپس طرف دیگر انجام می‌شد. با حرکت اپیلاتور روی سطح پوست موها در قسمت خم شده فنر گرفته می‌شد و سپس حرکت چرخشی موها را بیرون می‌کشید، در حالی که قسمت جدا از هم فنر محکم فشرده می‌شد و دیگر موها را بیرون می‌کشید. از آنجا که فنرها به طور مداوم خم می‌شد، مستعد خرابی بود و به همین دلیل فنرها به صورت جداگانه به عنوان قطعات یدکی فروخته می‌شد.

امروزه اکثرا اپیلاتور نوع فنری برای حذف موهای صورت استفاده می‌شود و از آن‌ها با عنوان اپیلاتور صورت یاد می‌شود. بسیاری از آن‌ها دستی هستند و متشکل از یک فنر و دو دسته است که موهای زائد را گرفته و با پیچاندن دسته‌ها بیرون می‌کشد.

نوع دیسک چرخشی (Rotating disc)

اپیلاتور نوع دیسک چرخشی از یک عملکرد شبیه نوع فنری استفاده می‌کند، با این تفاوت که این مدل به جای فنر حلقوی از دیسک دوار فلزی استفاده می‌کند. رمینگتون اولین شرکتی بود که این نوع اپیلاتور را ابداع کرد، اگر چه با مشکل حق ثبت اختراع (Patent) به خاطر شباهت بسیاری که با Epilady نوع فنر داشت مواجه شد. با این حال، رمینگتون برنده پرونده دادخواهی حق ثبت اختراع شد و به آن‌ها و دیگر تولیدکنندگان اجازه استفاده از این طرح داده شد.

اپیلاتور دیسک دوار دارای چند صفحه یا دیسک فلزی است که در بالای اپیلاتور نصب شده و توسط یک محفظه پلاستیکی محافظت می‌شود. این دستگاه با چرخش سریع دیسک‌های فلزی کار می‌کند که با حرکت نوک آن اثری مشابه موچین دارد. هنگامی که نوک دیسک‌ها نزدیک هم هستند، موهای متعدد را گرفته، در حالی که چرخش آن‌ها موها را از پوست همانند موم انداختن می‌کند. موهای کنده شده نیز به لطف نیروی گریز از مرکز ناشی از چرخش دیسک‌ها دور ریخته می‌شود. حرکت اپیلاتور دیسک دوار در سراسر پوست موجب کشیدن، کندن و حذف موهای زائد و ناخواسته می‌شود.

نوع موچین (Tweezer)

اپیلاتور نوع موچین تا اندازه‌ای شبیه طراحی اپیلاتور دیسک چرخشی است و تفاوت قابل توجه آن در بهبود بخشیدن به تصور کلی دستگاه است. با دیسک‌های که بلند و دراز نیستند و صفحاتی که مناطق خاص قطع می‌شوند که این ویژگی‌ها امکان کشیدن موثرتر موها را به دستگاه می‌دهد. تمام اپیلاتورهای مدرن نوع Tweezer دارای یک سر در بالای خود هستند که شامل سر صفحات در حال حرکت است. زمانی که سری در حال چرخش است، این نوک‌ها به یکدیگر نزدیک شده و سپس با هر چرخش از هم جدا می‌شوند. این عمل باعث می‌شود تا نوک صفحات ابتدا موها را بین خود گرفته و سپس از ریشه بیرون کشیده و بعد آن‌ها را رها کند.

از آنجا که موها دارای استحکام‌های متفاوتی هستند و برخی ممکن است شکننده‌تر از بقیه باشند، گاهی اوقات در مرحه کندن مو ممکن است موها به جای بیرون کشیده شدن، بشکنند. این عمل می‌تواند حالتی که اصطلاحا ته ریش نامیده می‌شود را به دنبال داشته باشد که در حالت تیغ زدن (شیو – Shaving) معمولا اتفاق می‌افتد. با این حال، برخلاف شیو کردن، اپیلاتورهای موچین، ته ریش کمی را بر جا گذاشته و از آنجایی که اکثر موها از ریشه بیرون کشیده می‌شوند، گستردگی بسیار کمی دارند. اکثر اپیلاتورهای مدرن از نوع موچین – Tweezer هستند و حتی Epilady نیز بعد از توقف تولید مدل فنری، به این مدل تغییر کرده است.

اپیلاتور فیلیپس

آیا اپیلاتور کار می‌کند؟

واقعیت این است که اپیلاتور را می‌توان یک روش ارجح و مقدم برای حذف موهای زائد برشمرد که کارایی آن اثبات شده است. اپیلاتور می‌تواند در موقعیت‌ها و شرایط مختلف استفاده شود و از آنجایی که دارای ابعاد کوچکی است، جابه‌جایی آن نیز راحت بوده و در سفر نیز می‌توان استفاده کرد. اپیلاتور هم‌چنین دارای اثر دراز مدت و بادوامی بوده، در حالی که ارزان قیمت نیز هست. با اینکه بقیه روش‌های حذف موهای زائد ممکن است نیاز به هزینه کردن مداوم در کرم، واکس (موم) یا تیغ داشته باشند، اپیلاتور فقط یک هزینه اولیه دارد. بنابراین استفاده از اپیلاتور در دراز مدت می‌تواند موجب صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود، به ویژه اینکه نیازی به تعویض قطعات یدکی ندارد.

از آنجایی که اپیلاتور نیاز به هیچ گونه کرم یا ماده دیگری برای کار کردن ندارد، پس هیچ کثیفی هم نخواهد داشت. دستگاه‌های اپیلاسیون برای اکثر مردم کار کرده و در حذف هر نوع مو، از تیره و ضخیم تا روشن و نازک، موثر و کارآمد هستند. یکی دیگر از مزایای استفاده از اپیلاتور این است که می‌توان به طور منظم از آن برای نگهداشتن رشد موهای زائد و ناخواسته با حداقل سختی استفاده کرد.

نتایج چه مدت باقی می‌ماند؟

عملکرد اپیلاتور به صورت حذف مستقیم مو از سطح ریشه است و این بدان معنی است که رشد مجدد مو برای مدت طولانی عقب خواهد افتاد. می‌توان این طور انتظار داشت که با استفاده از اپیلاتور نتایج بسته به ضخامت و استحکام مو برای دو هفته و حتی بیشتر باقی بماند. اپیلاسیون مداوم هم‌چنین موجب نازک‌تر و ظریف‌تر شدن مو خواهد شد، بنابراین ممکن است شما در طول زمان کمتر و کمتر نیاز به استفاده از دستگاه خود داشته باشید، به علاوه اینکه قادر به اصلاح با سرعت بیشتری نیز خواهید بود.

هم‌چنین، روند رشد مجدد موها کندتر و کندتر خواهد شد و بعد از یک مدت طولانی استفاده ممکن است برای همیشه فولیکول مو آسیب دیده و باعث توقف رشد موها شود. به علاوه برای حذف موها برای دو هفته یا بیشتر، اپیلاتور قادر به حذف موهای زائد کوتاه، نیز بدون زحمت خاصی خواهد بود که ممکن است روش‌های دیگر برای این امر ناتوان باشند. بنابراین اپیلاتور می‌تواند به شما برای رهایی از شر موهای زائد برای هفته‌ها کمک کرده در حالی که ظاهری صاف را نیز برای شما به ارمغان خواهد داشت.

استفاده از اپیلاتور درد دارد؟

در حالی که عملکرد اپیلاتور بسیار موثرتر از دیگر روش‌های حذف موهای زائد است، اما ممکن است مقداری درد نیز، به خصوص در چندبار اول استفاده آن، داشته باشد. این مسئله عمدتا به دلیل عادت نداشتن بدن به بیرون کشیده شدن موهای متعدد است. با این حال، درد یک چیز ذهنی و درونی است و هر کس آستانه خود را دارد. چیز دیگری که باید بدانید این است که درد اپیلاسیون و اصلاح هر چه جلوتر رفته و بیشتر آن را انجام دهید، کمتر و کمتر می‌شود و این فقط به دلیل عادت کردن بدن به انجام آن نیست، بلکه موهای فرد نیز باریک‌تر و نازک‌تر شده و سریع‌تر بیرون کشیده می‌شود.

عملکرد دستگاه‌های اپیلاسیون در حذف موهای بدن نیز روز به روز ملایم‌تر و موثرتر می‌شود. برخی از دستگاه‌ها، مانند اپیلاتور فیلیپس HP6422 دارای مکانیسم پیش ماساژ برای کاهش درد هستند، در حالی که بقیه از سیستم مرطوب و خیس استفاده می‌کنند. برخی نیز ممکن است با ترکیبی از کرم، برای کاهش درد و تحریک پوست استفاده شوند. بنابراین در پایان می‌توان گفت، با وجود اینکه ممکن است اپیلاسیون در چند بار اول کمی اذیت داشته باشد، اما نباید این تصور را داشته باشید که موجب جیغ زدن و گریه شما بشود! هم‌چنین اپیلاتورهای مدرن بسیار راحت هستند، بنابراین با کمی تمرین قادر خواهید بود به طور منظم، بدون هیچ گونه ناراحتی، اصلاح کنید.

اپیلاتور ضد آب فیلیپس

از اپیلاتور در چه جایی می‌توان استفاده کرد؟

اکثر اپیلاتورها برای استفاده تمام بدن طراحی شده‌اند، بنابراین شما می‌توانید هر نوع مویی را از هر قسمت بدن حذف کنید. با این حال، ممکن است بخواهید از یک اپیلاتور خاص یا دارای یک سر اختصاصی برای نواحی خاص استفاده کنید. از بین بردن موهای صورت با اپیلاتور با سر معمولی ممکن است فکر خوبی نمی‌تواند باشد و چه بسا بخواهید از دستگاهی کوچکتر مثل یک اپیلاتور صورت استفاده و یا سر اپیلاتور را عوض کنید. برای از بین بردن مو از نواحی بکینی، احتمالا بخواهید از یک اپیلاتور کوچک‌تر، سبک‌تر و با قابلیت مانور بیشتر استفاده کنید.

تعدد زیاد مدل‌های اپیلاتور در عین حال که یک مزیت است، می‌تواند خریدار را کمی در انتخاب و خرید گیج کند. در یک عبارت ساده بهتر است ابتدا به نیاز خود توجه کنید. یک مزیت خوب اپیلاتور این است که از آن می‌توان روی 90٪ موهای بدن استفاده کرد و اگر از سر اختصاصی استفاده کنید این میزان بیشتر هم می‌شود. در کنار استفاده اپیلاتور مناسب برای نواحی خاص، شما ممکن است بخواهید از دستمال مرطوب، کرم یا اکسسوری دیگر برای به حداقل رساندن ناراحتی اپیلاسیون استفاده کنید.

کدام روش بهتر است؛ موم انداختن یا اپیلاتور؟

اگر چه موم انداختن دارای مزایایی است، اما می‌توان گفت اپیلاتور به طور کلی راحت‌تر و موثرتر است. تسلط یافتن و ماهر شدن در موم انداختن مدت زمان زیادی طول می‌کشد و زمانی که خوب انجام نشود، نتیجه چندان خوبی نخواهد داشت. هم‌چنین از آنجایی که در اپیلاسیون با موم نیاز به بکار بردن موم گرم و صبر کردن برای خنک شدن و سپس کشیدن هست، روند آن مدت زمان بسیار بیشتری نسبت به اپیلاتور طول می‌کشد. هم‌چنین اپیلاتور را می‌توان در مسافرت و مکان‌های بسیاری استفاده کرد، پس فقط کافیست آن را در کیف خود گذاشته و همراه داشته باشید.

یکی دیگر از مزایای اپیلاتور، با توجه به اینکه پول خود را یک بار صرف خرید اپیلاتور می‌کنید، این است که در دراز مدت هزینه کمتری را می‌پردازید. در اپیلاسیون با موم انداختن به طور مداوم مجبور به خرید موم، نوار، ورق و کرم هستید، در حالی که با یک اپیلاتور نیازی به خرید چیز دیگری غیر از خود دستگاه ندارید. موم انداختن ممکن است نسبت به اپیلاتور درد کمتری داشته باشد، اما در صورتی که درست اعمال نشود موهای کمتری را نیز از بین می‌برد. از آنجا که در اپیلاسیون با موم ممکن است مقداری موم و روغن روی پوست باقی بماند یا نیاز به استفاده از کرم بعد از آن داشته باشید، مسلما کثیفی بسیار بیشتری را به همراه خواهد داشت. بنابراین از نظر بازدهی و راحتی اصلاح با اپی لیدی می‌تواند انتخاب بهتری نسبت به اپیلاسیون با موم باشد.

چرا بعد استفاده اپیلاتور موی زیر پوستی ایجاد می‌شود؟

در حالی که بسیاری از روش‌های دیگر حذف موهای زائد می‌تواند موجب موی زیر پوستی شود، در استفاده از اپیلاتورها این قضیه ممکن است بیشتر رخ دهد. با این حال، به راحتی به وسیله‌ی تکنیک‌های درست، ایمن و دقیق می‌توان از این مشکل اجتناب کرد. یکی از رایج‌ترین اشتباه‌هایی که منجر به تشکیل موی زیر پوستی می‌شود، حرکات نامناسب اپیلاتور هنگام اصلاح است. این کار می‌تواند باعث برهم خوردن و از بین رفتن فولیکول مو شده و باعث می‌شود موها در جهت غیر طبیعی رشد کنند.

یادگیری استفاده از اپیلاتور در خلاف جهت رشد طبیعی مو برای جلوگیری از ایجاد موی زیر پوستی حیاتی است. هم‌چنین حرکات اصلاح اپیلاتور باید ملایم، یکدست، ثابت و منظم بوده تا موجب شکسته شدن مو زیر پوست و در ادامه ایجاد موی زیر پوستی نشود. هم‌چنین اطمینان از هیدراته و نرم بودن پوست به خصوص قبل از اپیلاسیون بسیار مهم است.

یکی دیگر از روش‌های موثر برای جلوگیری از رشد موی زیر پوستی، استفاده از کرم‌های لایه‌بردار است. این کار باعث برداشته شدن لایه‌های بیرونی سلول‌های مرده خواهد شد، در غیر این صورت ممکن است خروجی ساقه مو مسدود شده و موجب خم شدن آن زیر پوست شود و در نتیجه شاهد رشد موهای زیر پوستی باشیم. بنابراین، در حالی که ممکن است ایجاد موی زیر پوستی در اصلاح با اپیلیدی نسبت به دیگر روش‌ها بیشتر باشد، یادگیری استفاده درست از آن و نگهداری پوست در وضعیت مناسب دو نکته کلیدی برای رهایی از شر این مشکل است.

نکات چگونگی استفاده از اپیلاتور

یکی از بهترین راه‌های کاهش درد و ناراحتی هنگام اصلاح با اپیلاتور این است که با چند دقیقه نشستن در آب گرم، حساسیت پوست خود را از بین برده و آن را نرم و شل کنید. هم‌چنین اپیلاتور ضد آب نیز وجود دارد که قادر به انجام اصلاح در حالت خیس (Wet) و زیر آب می‌باشد. هنگام اصلاح با اپیلاتور به صورت خشک، باید از تمیز بودن پوست و عدم وجود پوشش چربی و روغن روی آن اطمینان حاصل کنید. شما هم‌چنین می‌توانید از برخی دستمال‌های ویژه برای پاکسازی کامل پاها و دیگر نقاط بدن قبل از اصلاح استفاده کنید، به علاوه اینکه استفاده از آن‌ها می‌تواند باعث آرامش بخشی به پوست شده و ظاهری نرم‌تر و صاف‌تر نیز فراهم آورد.

اگر تازه می‌خواهید اصلاح کنید، انجام آن در شب هنگام هم ایده خوبی است. به این علت که اصلاح با اپی لیدی ممکن است برای مدت کوتاهی پوست شما را تحریک کرده و آن ظاهر ابریشمی و نرمی را که می‌خواهید را نداشته باشد. بهتر است که در شب عمل اصلاح با اپیلاتور را انجام داده و سپس از یک کرم تسکین دهنده و آرامش بخش استفاده کنید. بعد از یک خواب خوب شبانه، پوست شما نرم و فوق العاده صاف خواهد بود!

منبع

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.