10 نکته ایمنی برای دور ماندن از تشعشع امواج موبایل

2

اسمارت فون‌ها به بخش جدایی ناپذیری از زندگی روزانه تبدیل شده‌اند که بدون آن‌ها تقریبا نمی‌توانیم زندگی کنیم. در حالی که استفاده از گوشی موبایل مزایا و فواید بسیاری دارد، اما ممکن است بر اثر استفاده طولانی مدت از آن‌ها، مشکلاتی نیز برای ما داشته باشند. اگر چه ما از امواج موبایل و دیگر خطرات اسمارت فون‌ها آگاهیم، اما استفاده نکردن از این وسایل در عصر پیشرفته تکنولوژی تقریبا غیر عملی و غیر ممکن است.

امواج موبایل

شما می‌توانید به جای اجتناب از استفاده موبایل، که تقریبا غیر ممکن است، کمتر در معرض آن قرار بگیرید. این کار شما را تا اندازه‌ای از تابش امواج دور می‌کند. اگر کنجکاوید تا بدانید که چگونه هم از گوشی موبایل استفاده کنید و هم  از خود در برابر امواج موبایل محافظت کنید، با ما همراه باشید. در اینجا به برخی نکات ایمنی در این مورد خواهیم پرداخت.

از گوشی موبایل دوری کنید

گوشی موبایل را دور از بدن خود قرار دهید، با این کار اثر امواج موبایل روی شما کمتر می‌شود. در واقع، هر چه فاصله‌ی میان فرد و دستگاه بیشتر باشد قدرت امواج بیشتر کاهش پیدا می‌کند. برای مثال، اگر شما موبایل خود را در فاصله‌ای به میزان دو برابر حد دسترسی خود قرار دهید، قدرت امواج موبایل به طور موثری چهار برابر کاهش پیدا می‌کند.

مکالمه با موبایل

از مکالمات طولانی پرهیز کنید

سعی کنید از مکالمات طولانی با گوشی موبایل بپرهیزید، این کار باعث می‌شود تا شما کمتر در معرض تشعشعات امواج تولید شده به وسیله موبایل قرار بگیرید. توصیه می‌شود که زمان مکالمات خود را محدود کرده و به جای آن از پیامک یا نرم افزارهای ارتباطی مبتنی بر ارسال پیام استفاده کنید. هم‌چنین، هنگام استفاده از اینترنت و تبادل پیام گوشی را نزدیک سر خود، مانند زمان مکالمه، نگیرید.

موبایل زمان خواب

زمان خواب موبایل را از خود دور کنید

قرار دادن موبایل کنار خود در زمان خواب، کاری است که معمولا بسیاری از افراد انجام می‌دهند. این عمل باعث می‌شود تا بیشتر در معرغ تابش امواج قرار بگیرید. بهتر است همیشه اطمینان حاصل کنید که اعضای خانواده، به خصوص بچه‌ها، تحت تاثیر تشعشعات موبایل قرار نگیرند. تلفن همراه و دیگر دستگاه‌هایی که دارای تابش امواج هستند را، در شب خاموش کنید. همه را از گذاشتن موبایل در کنار خود، در رختخواب و هنگام خواب منع کنید.

هدست بلوتوث موبایل

از هدست استفاده کنید

کارشناسان استفاده از هدست سیمی یا بلوتوث را در هنگام مکالمه توصیه می‌کنند. استفاده از هدست به طور کامل تابش امواج را از بین نمی‌برد، اما تا اندازه‌ای از آن جلوگیری می‌کند. هم‌چنین، اگر شما از هدست بلوتوث استفاده می‌کنید، حتما در زمان عدم استفاده، آن را بردارید. چون که هدست بلوتوث شما را به طور مداوم در معرض تابش الکترومغناطیسی سطح پایین قرار خواهد داد.

امواج موبایل SAR

کمترین مقدار ممکن SAR

قبل از خرید گوشی موبایل، مطمئن شوید که دستگاهی را که انتخاب می‌کنید، دارای پایین‌ترین میزان ممکن SAR باشد. SAR فقط نرخ جذب ویژه “Specific Absorption Rate” است که اندازه قدرت میدان مغناطیسی است که بدن شما جذب می‌کند. اگر این مقدار پایین باشد، وسیله سطح کمتری از تشعشع را منتشر می‌کند.

مکالمه در حالت اسپیکر

اگر شما نمی‌خواهید از هدست استفاده کنید، استفاده از آیفون و اسپیکر موبایل را در زمان مکالمه امتحان کنید. این کار برای همه موقعیت‌ها، مثلا زمانی که افراد در اطراف ما هستند، مناسب نیست، اما می‌توانید این کار هر زمان که شدنی بود انجام بدهید. مقصود از صحبت کردن با اسپیکر موبایل، کاهش قرارگیری در معرض تشعشع امواج موبایل است.

گوشی موبایل را خاموش کنید

اسمارت فون خود را هر زمان که بدان نیاز نداشتید خاموش کنید تا کمتر در معرض تابش پرتوهای موبایل باشید. برای مثال، موبایل خود را هنگامی که شب به رختخواب می‌روید خاموش کنید. اگر گوشی موبایل شما دارای حالت پرواز است، شما می‌توانید آن را فعال کرده تا بخش رادیویی دستگاه شما خاموش شده و از امواج دور بمانید.

موبایل را در جیب خود نگه ندارید

همان‌طور که در بالا ذکر شد، شما بایستی سعی کنید تا فاصله‌ی بین خود و گوشی‌تان را افزایش دهید. به عنوان تمرین، سعی کنید گوشی موبایل خود را به جای جیب، در کوله پشتی یا کیف‌تان بگذارید. این کار باعث افزایش فاصله میان شما و موبایل شده و در نتیجه شما کمتر در معرض امواج موبایل قرار خواهید گرفت.

سیگنال ضعیف موبایل

عدم استفاده از موبایل در زمان ضعیف بودن سیگنال

بسیاری از ما در مورد اینکه گوشی موبایل سطوحی مختلفی از امواج را در موقعیت‌های مختلف بسته به سطح سیگنال از خود منتشر می‌کند، آگاه نیستیم. اسمارت فون‌ها به طور دائم با دکل‌های تلفن همراه در ارتباط بوده و هر چه دستگاه از دکل دورتر باشد دارای سیگنال ضعیف‌تری است. در چنین مواردی، موبایل قدرت بیشتری را برای وصل شدن به دکل مخابراتی استفاده کرده و تشعشعات بیشتری نیز از دستگاه منتشر خواهد شد. در نتیجه، هنگامی که شما از گوشی موبایل خود در زمان ضعیف بودن سیگنال استفاده می‌کنید، در معرض سطح بیشتری از امواج قرار دارید.

خاموش کردن گزینه‌های ارتباطی

اگر در خانه از روتر و مودم وایرلس استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که این دستگاه در اتاق خواب شما نباشد. اگر مودم وایرلس شما در اتاق خواب‌تان قرار دارد، در هنگام خواب حتما آن را خاموش کنید. هم‌چنین، اطمینان حاصل کنید که ویژگی‌های دیگر ارتباطی موبایل، نظیر Wi-Fi، بلوتوث، GPS و … در زمانی که به آن‌ها نیاز ندارید، غیرفعال و خاموش باشند. این کار در کاهش سطح امواجی که در معرض آن‌ها قرار دارید، به شما کمک می‌کند.

Diary-icon نتیجه گیری

در نظر داشته باشید که شما بایستی تا جایی که امکان دارد از امواج موبایل، به خاطر اینکه برای سلامتی‌تان مضر است، دور بمانید. مواردی که در بالا ذکر شد، می‌تواند به شما کمک کند تا از سطح امواجی که شما در معرض آن‌ها قرار دارید، بکاهید.

منبع

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
  1. زهرا می گوید

    پس اگه موبایلو رو حالت پرواز بذاریم امواج موبایل بهمون اسیبی نمیرسونه؟

    1. وب نویس می گوید

      امواج موبایل قطع میشه اما بازم بهتره در فاصله دورتری از محل خواب خودتون قرار بدید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.