10 راز برای داشتن دندان سفید و روشن

0

سلامت دندان‌ها علاوه بر مزایای بسیاری که در جویدن غذا دارند، یکی از اجزای اصلی برای زیبایی چهره فرد به خصوص در هنگام صحبت و خنده به شمار می‌روند. اکثر مردم به نحوی تغییر رنگ و زرد شدن دندان‌ها را تجربه کرده‌اند و به دنبال راه حلی برای سفید کردن دندان خود بوده‌اند. در اینجا به روش‌های سفید کردن دندان و مسائل ایجاد کننده لک و زردی دندان اشاره خواهیم کرد تا راهنمایی باشد برای سفید کردن دندان‌ها و اجتناب از کارهایی که باعث لک شدن دندان می‌شود.

دندان سفید براق

دندان‌های سفیدتر و روشن‌تر می‌خواهید؟

آیا مرواریدهای سفید شما به دلیل لکه‌های خاکستری یا زرد رنگ درخشش خود را از دست داده‌اند؟ دندان‌ها معمولا به دلیل افزایش سن تغییر رنگ می‌دهند، اما بعضی از غذاها، نوشیدنی‌ها و حتی شستشوی دهان می‌تواند باعث لکه‌دار شدن دندان‌ها شود. راه حل‌های خودساخته می‌تواند به سفید شدن دندان‌ها کمک کرده و اجتناب از موادی که باعث کدر شدن رنگ دندان‌ها می‌شوند نیز از لک شدن بیشتر آن‌ها جلوگیری می‌کند.

خمیر دندان سفید کننده

دندان خود را سفید کنید

احتمالا خودتان بتوانید لکه‌های سطحی دندان را پاک کنید. محصولات زیادی (کیت، نوار، خمیر دندان) برای پاک کردن دندان در خانه وجود دارد که ممکن است لکه‌های دندان را روشن کنند. حتی برای این کار برخی درمان‌های قدیمی نیز وجود دارد. محصولات سفید کننده موجود در قفسه داروخانه‌ها، از سفید کننده (بلیچ) ملایم برای سفید کردن دندان‌های زرد استفاده می‌کنند. خمیر دندان‌ها از مواد ساینده و شیمیایی برای پاک کردن لکه‌های سطحی بهره می‌گیرند. برای لکه‌های عمیق، به کمک دندانپزشک نیاز دارید.

سفید کردن دندان

کیت‌های سفید کننده دندان

کیت خانگی سفید کننده دندان شامل کاربامید پراکسید، بلیچ برای حذف لکه‌های سطحی و عمیق است و در واقع رنگ طبیعی دندان را تغییر می‌دهد. اگر دندان‌های شما دارای لکه‌های ناشی از قهوه است، کیت سفید کننده دندان می‌تواند به شما کمک کند. برخی از کیت‌ها دارای ژل پایه پراکسید هستند که باید آن را به وسیله مسواک داخل کیت روی سطح دندان بکشید. در برخی دیگر، ژل داخل ظرفی است که به صورت قالب روی دندان قرار می‌گیرد و باید روزانه دندان‌ها را با آن پوشاند (حدود 30 تا 45 دقیقه) برای یک هفته یا بیشتر.

نوار سفید کننده دندان

نوارهای سفید کننده خانگی

نوارهای سفید کننده دندان می‌توانند برای خلاصی از شر لکه‌های دندان به شما کمک کنند. این نوارها بسیار نازک بوده، تقریبا نامرئی‌اند و دارای پوششی با پایه ژل سفید کننده اکسیژنه (پراکسید) هستند. برای استفاده شما باید آن‌ها را روزانه برای چند دقیقه و برای یک هفته یا بیشتر روی دندان‌های خود بگذارید. نتایج فقط در چند روز مشاهده خواهد شد و حداقل برای یک سال دوام خواهد داشت. نتایج به دست آمده با نوار به مانند استفاده از کیت سفید کننده نیست، اما استفاده از نوارهای سفید کننده و کار با آن‌ها ساده و راحت است.

خمیر دندان سفید کننده

خمیر دندان سفید کننده

چگونه لکه‌ها را از دندان‌های خود می‌گیرید؟ برخی از مواد بدون نیاز به نسخه پزشک، نظیر خمیر دندان‌ها، ژل‌ها و مایع‌های مخصوص می‌توانند به شما در حذف برخی از لکه‌های سطحی کمک کنند. بسیاری از این محصولات حاوی مواد ملایم ساینده، شیمیایی یا درخشان کننده هستند. برخلاف بلیچ‌ها، این مواد رنگ طبیعی دندان‌ها را تغییر نمی‌دهند.

گاز زدن سیب

راه حل‌های خانگی برای دندان‌های سفیدتر

برخی از مردم هنوز ترجیح می‌دهند از درمان‌های خانگی مانند جوش شیرین و مسواک برای سفید کردن دندان در خانه استفاده کنند. هم‌چنین برخی از غذاها نظیر کرفس، گلابی و هویج باعث افزایش بزاق می‌شوند که به شستشوی خرده ریزه‌های مواد غذایی روی دندان‌ها کمک می‌کند. جویدن آدامس بدون قند نیز می‌تواند موجب پاکسازی دندان و هم‌چنین ترشح بزاق بیشتر شود. اسید موجود در دهان باعث پوسیدگی آن شده که بزاق می‌تواند اثر این اسید را خنثی کند و مسلما ترشح بزاق بیشتر و پخش آن در سراسر دهان برای دندان‌ها مفیدتر است.

سفید کردن دندان دندانپزشک

سفید کردن دندان و کار دندانپزشک

اگر دارای تعداد زیادی پرکردگی دندان، روکش، تاج، بریج، باندینگ هستید، با احتیاط نسبت به سفید کردن دندان‌های خود اقدام کنید. بلیچ نمی‌تواند این وسایل و ابزارهای دندانی را سفید کند، به این معنی که آن‌ها در بین دندان‌های طبیعی سفید شده برجسته خواهند شد. به منظور همانندسازی دندان‌های سفیدتر، شما احتمالا نیاز به رسیدگی جدید وینرها و باندینگ‌ها توسط دندانپزشک دارید.

نوشیدن نی

جلوگیری از لکه شدن دندان‌ها

با افزایش سن لایه بیرونی مینای دندان کنار می‌رود. لایه زیرین که عاج دندان نامیده می‌شود، زردتر است. به همین دلیل، در وهله اول تلاش برای جلوگیری از لک شدن دندان‌ها مهم است، به ویژه بعد از سفید کردن آن‌ها. اگر از دندان‌های خود در مقابل غذاها و نوشیدنی‌هایی که روی رنگ دندان تاثیر دارند مراقبت کنید، نتایج سفید کردن ممکن است تا یکسال باقی بماند. سفید کردن دندان اغلب می‌تواند ظاهر آن‌ها را مات و آبی کند، بنابراین شما نیاز خواهید داشت که از لبخند جدیدتان نگهداری کنید.

ته سیگار

برای سفید نگه داشتن دندان، سیگار آتش نزنید!

سیگار کشیدن نه تنها برای سلامتی شما بد است بلکه یکی از بدترین کارهایی است که باعث لک شدن دندان‌ها می‌شود. تنباکو باعث ایجاد لکه‌های قهوه‌ای شده که به شیارها و گودی‌های مینای دندان نفوذ می‌کند. لکه‌های ایجاد شده توسط تنباکو به صورتی است که با مسواک زدن تنها به سختی پاک می‌شود. سیگار کشیدن در دراز مدت، لکه‌ها را ماندگارتر می‌کند. سیگار کشیدن هم‌چنین باعث بوی بد دهن و التهاب لثه (بیماری لثه) شده و خطر ابتلا به انواع سرطان را افزایش می‌دهد.

فنجان قهوه

غذاهایی که موجب لکه شدن دندان می‌شوند

یکی دیگر از دلایل لکه شدن دندان در غذاهایی است که می‌خوریم. برخی از مواد غذایی معمول می‌توانند رنگ دندان‌ها را تغییر دهند. در اینجا یک راه ساده برای شناسایی این مواد به شما می‌گوییم؛ هر چیزی که بتواند یک تی‌شرت کتان سفید را لک کند، دندان‌های شما را نیز می‌تواند لک کند. برای مثال، قهوه دندان‌ها را لکه می‌کند. از نوشیدنی‌های دیگر دخیل در لک کردن دندان‌ها می‌توان به چای، نوشابه سیاه و آب میوه‌ها اشاره کرد. این نوع لکه‌های دندان به آهستگی گسترش پیدا کرده و با افزایش سن بیشتر نمایان و معلوم می‌شوند.

red-juice-glass

به چیزی که می‌نوشید فکر کنید

ممکن است نوشیدنی‌هایی دارای آنتی اکسیدان‌ها برای مبارزه با بیماری باشند، اما یک لیوان آب کرن‌بری یا انگور قرمز هم به راحتی می‌تواند باعث لک شدن دندان‌ها شود. البته این بدان معنی نیست که شما از مصرف آن‌ها خودداری کنید، اما به خاطر داشته باشید که بعد از نوشیدن آن‌ها دهان خود را بشویید. البته فقط همین نوشیدنی‌ها و مواد غذایی نیستند که باعث لکه شدن دندان‌ها می‌شوند، مواد دیگری نیز وجود دارند.

blackberries-blueberries-currants

غذاهای دیگر موجب لکه شدن دندان‌ها

رنگ عمیق و زیاد میوه‌ها و سبزیجات از تاثیر شدید مواد غذایی آن‌هاست. اما زغال اخته (بلوبری)، تمشک (توت سیاه) و چغندر رنگ خود را روی دندان برجای می‌گذارند. البته این میوه‌ها را برای سلامتی باید مصرف کرد و با روش‌های زیر از لکه شدن دندان توسط آن‌ها جلوگیری کرد:
* مسواک زدن بلافاصله بعد از خوردن
* شستشوی دهان با آب

نوشیدنی ورزشی

اثر نوشیدنی‌های ورزشی روی دندان‌ها

در حالی که همه نوشیدنی‌های شیرین و قنددار برای دندان‌ها بد است، برخی نوشیدنی‌های انرژی‌زا و ورزشی ممکن است بدتر باشد (با توجه به یک مطالعه در دندانپزشکی عمومی). محققان دریافتند که این نوشیدنی‌ها (هم‌چنین بطری لیموناد) ممکن است موجب فرسایش و از بین رفتن مینای دندان در استفاده طولانی مدت شود. نتیجه نازک و مات شدن دندان و تغییر رنگ آن‌هاست. برای جلوگیری از پوسیدگی تدریجی دندان:
* ننشینید و کم کم نوشیدنی‌های انرژی‌زا را به مدت طولانی مصرف کنید
* دهان خود را بعد از مصرف این نوشیدنی‌ها با آب بشویید

غرغره کردن

داروهایی که می‌تواند دندان را لک کند

آنتی بیوتیک تتراسایکلین می‌تواند باعث خاکستری شدن دندان در کودکانی شود که هنوز دندان‌هایشان در حال گسترش و روییدن است. دهان شویه‌های آنتی باکتریال که حاوی کلرهگزیدین یا ستیل‌پیریدینیوم کلراید هستند نیز می‌توانند باعث لک شدن دندان شوند. برخی از داروهای ضد حساسیت (آنتی هیستامین‌ها) و ضد روان‌پریشی (آنتی سایکوتیک) و داروهای فشار خون باعث لکه شدن دندان می‌شوند، که می‌تواند به خاطر آهن و فلوراید اضافی باشد. اگر مواد سفید کننده کمکی نکرد، از دندانپزشک خود در مورد باندینگ دندان سوال کنید، که مواد همرنگ دندان هستند که روی دندان‌ها قرار داده می‌شوند.

نخ دندان کشیدن

مراقبت روزانه را فراموش نکنید

یک ترفند ساده که می‌تواند به حفظ دندان‌های سفید کمک کند، مسواک زدن است. مسواک زدن حداقل دوبار در روز و نخ دندان کشیدن روزانه حداقل یک بار. حتی بهتر این است که بعد از هر وعده غذایی و میان وعده دندان‌های خود را مسواک کنید. مسواک زدن به جلوگیری از لک و زرد شدن دندان و به خصوص خط لثه کمک می‌کند. هر دو مسواک برقی و صوتی ممکن است نسبت به مسواک‌های دستی و قدیمی در حذف پلاک و پاک کردن لکه‌های سطحی روی دندان بهتر باشند.

آینه دندانپزشکی

دهان خود را باز کنید و بگویید دندان‌های سفیدتر!

به منظور معاینات منظم و تمیز کردن تخصصی دندان‌ها به دندانپزشک خود مراجعه کنید. روش‌های سایش و صیقل دندانپزشکان می‌تواند برای حذف بسیاری از لکه‌های دندان‌ها ایجاد شده به وسیله‌ی مواد غذایی و تنباکو به شما کمک کند.

منبع

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.