راهنمای پیگیری مرسوله پستی

2

شرکت ملی پست جزو شرکت‌های دولتی است که اغلب مردم در طول سال حداقل چندبار نیاز به استفاده از خدمات آن دارند. در این مقاله به روش رهگیری و پیگیری مرسوله پستی از طریق اینترنت و جزئیات آن می‌پردازیم.

با وجود وجود شرکت‌های خصوصی حمل مرسولات، استفاده از پست برای بسیاری از امور بهترین و گاهی تنها انتخاب است. قدیم و قبل از وجود تکنولوژی‌هایی نظیر فکس و ایمیل استفاده از خدمات پستی بیشتر برای ارسال نامه‌ها و اوراق استفاده می‌شد و می‌توان گفت حجم زیادی از مرسولات پستی را اوراق دربر می‌گرفت. با ورود تکنولوژی‌های جدید از فکس تا ایمیل و پیام رسان‌های موبایل امروزی کم کم از حجم مرسولات اوراق کاسته شد تا امروز که تقریبا دیگر کسی کارت پستال و نامه شخصی از طریق پست ارسال نمی‌کند. بیشتر حجم مرسولات پستی اوراق مربوط به امور اداری است که نیاز به وجود اصل اوراق وجود دارد که این مساله هم با ایجاد امکان استعلام‌های آنلاین در حال کم شدن است.

در حال حاضر اما در عین اینکه حجم مرسولات پستی اوراق کم شده است، اما به دلیل گسترش فرهنگ شهرنشینی و کمبود فرصت برای بسیاری از کارهای روزمره نظیر خریدهای معمول، نیاز به خرید اینترنتی روز به روز در حال گسترش است. قطعا بهترین، ارزان‌ترین و در دسترس‌ترین شیوه ارسال کالا و محصولات استفاده از خدمات پستی شرکت ملی پست است. بسیاری از افراد نیاز به پیگیری مرسوله پستی خود بعد از ارسال دارند تا از زمان حدودی رسیدن مرسوله خود باخبر یا دلیل نرسیدن آن را جویا شوند.

رهگیری و پیگیری مرسوله پستی

برای رهگیری مرسوله پستی به شماره رهگیری پستی نیاز دارید. این شماره روی رسید کاغذی پستی (سمت چپ بالا) قابل مشاهده است. هم‌چنین اگر زمان ارسال مرسوله پستی از امکان رسید دیجیتال استفاده شده باشد، شماره رهگیری پستی به شماره موبایل یا ایمیل داده شده به متصدی پست، ارسال می‌شود.

رسید پیگیری مرسوله پستی

همان طور که در عکس بالا می‌بینید، سمت چپ بالا یک کد 24 رقمی برای پیگیری مرسوله پستی چاپ می‌شود که از طریق سایت شرکت پست قابل رهگیری است. برای رهگیری مرسوله پستی ابتدا باید به لینک رهگیری مرسوله پستی وارد شوید.

بعد از ورود به سایت رهگیری مرسولات پستی با صفحه زیر روبه‌رو می‌شوید.

سایت رهگیری مرسوله پستی

شماره 24 رقمی پیگیری مرسوله پستی را در کادر سفید وارد کرده و سپس روی علامت ذره بین کلیک کنید. سپس در صفحه بعد (در صورت درست بودن کد رهگیری پستی شما) اطلاعات زیر را مشاهده می‌کنید.

سایت پیگیری مرسولات پستی

بعد از ورود کد پیگیری در صفحه رهگیری مرسولات پستی اطلاعات کلی را مشاهده می‌کنید. تاریخ و ساعت دقیق ثبت مرسوله در مبدا برای ارسال در اینجا دیده می‌شود و از این زمان طبق برنامه زمان بندی سرویس‌های مختلف پستی باید مدت زمان تحویل مرسوله خود را در نظر بگیرید. معمولا سرویس ویژه کمتر از 24 ساعت، سرویس پیشتاز بین 1 تا 3 روز کاری، سرویس سفارشی بین 3 تا 7 روز کاری زمان می‌برد. توجه کنید که این زمان بندی حدودی است با توجه به افزایش کیفیت سرویس پست در سال‌های گذشته، زمان رسیدن ممکن است زودتر از این زمان و در مواردی کمی بیشتر طول بکشد که البته می‌تواند دلایل دیگری داشته باشد. سرویس پیشتاز که بیشترین استفاده را در بین مردم دارد معمولا تا 72 ساعت بعد از ارسال تحویل گیرنده می‌شود.

مسلما تاخیرهای ناشی از بدی آب و هوا و راه‌ها در همه جای دنیا وجود دارد، اما متاسفانه نرخ تاخیر (ناشی از عملکرد سیستم) در سرویس‌های حمل و نقل داخلی بسیار بیشتر از استاندارد معمول دنیاست. توجه داشته باشید که درست و دقیق بودن آدرس و کد پستی گیرنده می‌تواند در به موقع رسیدن مرسوله تاثیرگذار باشد. البته به دور از انصاف است که افزایش کیفیت و سرعت خدمات پستی در سال‌های گذشته را نادیده بگیریم، هر چند هنوز در بسیاری از شهرهای کشور همچنان مردم با مشکل تاخیر ارسال مرسولات پستی مواجه هستند.

در ادامه اطلاعات صفحه رهگیری می‌توانید روند ارسال از مبدا تا مقصد را مشاهده کنید. برای نمونه عکس زیر رهگیری یکی از سفارشات فروشگاه اینترنتی تتیس مارکت است.

رهگیری مرسولات پستی

همان طور که در عکس بالا مشاهده می‌کنید، روند ارسال یک مرسوله از شهر طبس (خراسان جنوبی) به قیدار (زنجان) را نشان می‌دهد. جزئیات هر مرحله ارسال در سیستم رهگیری مرسولات پستی ثبت می‌شود.

بعد از تحویل مرسوله به گیرنده نیز در صفحه پیگیری مرسوله پستی امضای فرد تحویل گیرنده، تاریخ و زمان تحویل نیز نمایش داده می‌شود. توجه داشته باشید که گزارشات سیستم رهگیری مرسولات پستی حداکثر 6 ماه در سایت پست نگهداری می‌شوند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
۲ نظرات
  1. علی می گوید

    بیش از هشت روز هست که مرسوله پستی پیشتاز هنوز بدستم نرسیده،در سامانه که بخوای شکایت ثبت کنی اصلا جلو نمیره،جواب میده کد ملی نادرست است،شماره موبایل نادرست است،هیچ راهی هم نیست که شکایت کنیم کسی هم جوابگو نیست

    1. وب نویس می گوید

      سامانه شکایت پست درست هست. ممکنه لحظه‌ای قطع بوده، بهترین راه برای پیگیری بیشتر همون ثبت شکایت در سامانه پست هست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قبل از ارسال نظر آیکون فلش را به راست بکشید